Ekonomi

Atıksu Arıtma Tesisi Diyarbakır Hanı’nda Tamamlandı

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü ve İLBANK iş birliğiyle inşa edilen Hani Atıksu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre DİSKİ Genel Müdürlüğü, “İçme Suyu ve Kanalizasyon Projesi” (SUKAP) ile Hani’de Atıksu Arıtma Tesisini inşa etti.

Toplam 10 bin metrekare alan üzerine kurulan Hani Atıksu Arıtma Tesisi, 1.183 metre uzunluğunda ana kolektör hattı, çamur susuzlaştırma, çökeltme ve aerobik havuzları, bypass odası, çökeltme havuzu, jeneratör odası ve idari binayı içeriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, daha önce atık suyun keyifli bir şekilde Daban Çayı’na deşarj edildiğini, tesisin aktif olarak devreye girmesiyle birlikte atık suyun temizlenerek dereye deşarj edileceğini belirtti. 1183 metre uzunluğundaki ana kollektör hattına.

Tesisin 2055 yılına kadar ilçenin ihtiyacını karşılayacağını belirten Tutşi, daha sonra yapılacak revizyonlarla tesisin ömrünün uzatılabileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu