Haber

Deprem bölgesinde dikey mimari: Antep’te 18 katlı, Urfa’da 24 katlı otel

Maraş’ta 11 ilde yıkıma neden olan yıkıcı depremlerin ardından AK Parti iktidarı yatay mimariye devam edeceklerini söylese de dikey mimari yapılara birer birer onay veriliyor.

Maraş merkezli depremden etkilenen illerde inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Antep’te 18 katlı otel projesi onaylandı. Şirket, proje için “ÇED gerekli olmadığına” karar verdi. Urfa’da yapılacak 24 katlı otel projesi de ÇED sürecini bekliyor.

Cumhuriyet’in haberine göre; Depremden en çok etkilenen kentlerden biri olan Antep’te 18 katlı otel projesi geçtiğimiz günlerde onaylandı. Şirket, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurarak Gaziantep Valiliği’nden “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir” kararı aldı.

OSKA İnşaat, Antep’in Şahintepe ilçesinde 2 milyon TL’ye mal olan otel projesi için Haziran ayında ÇED başvurusu yaptı. Başvuru belgesinin incelenmesinin ardından yaklaşık bir ay sonra proje için “ÇED gerekmediğine” karar verildi. Bu kararla deprem bölgelerinden biri olan Gaziantep’te 2 bodrum kat, 1 zemin kat ve 18 normal kattan oluşacak otel projesi hayata geçirilecek. 238 oda olması planlanan projede 450 kişilik büyük salon, 50 kişilik küçük salon ve benzeri sosyal alanlar yapılacak.

Ömer Bucak İnşaat tarafından Urfa’da yapılması planlanan 24 katlı otel projesi için geçtiğimiz aylarda ÇED süreci başlatıldı. 402 milyon 931 bin TL değerindeki proje onaylanırsa bölgeye 248 odalı otel yapılacak. Bu otel yer altında 2 kat, zemin kat, asma kat ve asma kat üstü 24 kat artı teras olarak planlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu